top of page

Varixy (krčové žily) a esenciálne oleje

Updated: Dec 3, 2022

V poslednej dobe sú varixy nie len nepríjemnou kozmetickou záležitosťou, môžu predstavovať ťažký problém s rozvojom chronickej žilovej nedostatočnosti s vytvorením takzvaných bercových vredov. Ide teda o poruchu návratu krvi zo žíl končatín.Čo je teda varix? Je povrchovo uložená rozšírená a predĺžená žila, najčastejšie vznikajúca na dolných končatinách. Pri primárnych varixoch ide hlavne o vrodenú nedostatočnosť štruktúry povrchovej žilovej steny, teda o defekt typu kolagénu, ktorý je zodpovedný za pevnosť žilovej steny. Ďalšími príčinami sú nadváha a obezita, pracovná záťaž (v podobe dlhodobého státia), znížená fyzická aktivita a sedavý spôsob života, hormonálne vplyvy ako je tehotenstvo, užívanie hormónov, ženské pohlavie, fajčenie a vek (65 rokov a viac). Sekundárne varixy vznikajú najmä pri narušení toku v hlbokom žilovom systéme, napríklad trombózou či úrazom.


Podľa veľkosti rozoznávame tzv. pavúčikovité varixy alebo aj nazývané metličky, väčšie sa nazývajú retikulárne varixy a najväčšie sú s postihnutím hlavných žilových kmeňov.


Varixy vznikajú pri nedostatočnej žilovej stene, ktorá vedie k jej rozšíreniu a predĺženiu a poruche toku krvi. Súčasne spojená dysfunkcia chlopní spolu s gravitáciou vedie po svalovej kontrakcii k preplneniu žíl, tá v cievach „stojí“ rozširuje kapiláry. Na cievu pôsobí stále väčší tlak a vo finálnom výsledku pôsobením fyzikálnych síl viac uniká plazma, proteíny a červené krvinky do medzibunkového prostredia. Popri tomto všetkom dochádza k zhlukovaniu a aktivácii bielych krviniek, poškodeniu vnútornej výstielky žíl, toxickému pôsobeniu voľných kyslíkových radikálov, zhlukovaniu krvných doštičiek.


Ako sa prejavujú varixy? U niektorých pacientov sa vôbec nemusí dostaviť bolesť, sú bezpríznakoví. Pri varixoch sú však časté kŕčovité bolesti (odtiaľ pochádza aj názov kŕčové žily), môže byť prítomný pocit tlaku v lýtkach, svrbenie kože, pocit mravenčenia v nohách, opuchy nôh hlavne k večeru, zápal a vredy.


Ako si môžeme pomôcť s esenciálnymi olejmi? Masírujeme priamo dolné končatiny, obchádzame samozrejme, ak je, poškodenú kožu. Oleje požívame buď jednotlivo, alebo si vytvoríme masážnu zmes na telo v 2% koncentrácii, s nosným olejom (najlepšie s kokosovým, mandľovým). Do zmesi doporučujem použiť maximálne 3-4 druhy esenciálnych olejov.


Vynikajúci je olej z geránia (Pelargonium spp.) získavaný parnou destiláciou z listov a vetiev muškátu, najčastejšie používané sú druhy z južnej Afriky. Uvádza sa asi 270 druhovo muškátu, na výrobu esenciálneho oleja sa používajú druhy P. capitatum, graveolens a Radens. Egypt je po Číne 2.najväčší producent tohto oleja. V Európe sa používa viac ako 350 rokov. Esenciálny olej má dokázané analgetické aj antimikrobiálne účinky. Štúdie dokázali inhibíciu tvorby oxidu dusnatého (NO), tiež inhibíciu prozápalovej expresie enzýmu COX-2, indukuje NO syntézu v bielych krvinkách (mikrogliách) mozgu. V klinickej aromaterapii sa používa pre vynikajúce regeneračné a protizápalové účinky na kožu. Má sťahujúce účinky a požíva sa aj na ošetrenie rán a hematómov, pri ekzémoch, akné, psoriáze. Počas masáže s esenciálnym olejom z geránia bol redukovaný lymfedém, tu ho možno kombinovať s esenciálnym olejom z levandule. Výborné je aj použitie v v ženskej aromaterapii, v kombinácii so sladkým feniklom, ružou a šalviou priamo ovplyňuje hormóny.


Ďalším esenciálnym olejom je olej z cypresu (Cupressus sempervirens L.), je olej získavaný parnou destiláciou v ihlíc a vetvičiek stromov rastúcich v oblasti Stredozemia. Cypres sa používal už v dávnych časoch, starí egypťania ho spolu s borievkou spaľovali v chrámoch. Starovekí gréci drvili šišky cypresu a namáčali ich vo víne, tak liečili napr. dyzentériu či kašeľ s vykašliavaním krvi. Hippocrates odporúčal cypres pre ťažké stavy hemoroidov s krvácaním. Dnes je dokázaný jeho tonizujúci a regeneračný účinok aj pri žilových varixoch. Zmiešaný spolu s nechtíkom, citrónom alebo gerániom je výborný na podporu obehu v žilách.


Esenciálny olej z levandule (Lavandula latifolia), ktorá sa označuje aj ako „mužská levandula“ a používame ju napr. pri zvrtnutiach a stuhnutých kĺboch. Má antibakteriálne, protiplesňové účinky a analgetické účinky. Výborná pre všeobecné protizápalové účinky pri hojení pokožky, aj pri preležaninách, vtedy je vhodná kombinácia s L. angustifolia, šalviou alebo čajovníkom. Olej z L. latifolie je zakázaný počas horúčky, pri epilepsii a počas tehotenstva, v ostatných použitiach veľmi striedmo.

Ďalší esenciálne olej ako napr. kadidlo, rímska kamilka, rozmarín, podporujú aj lokálne zlepšenie krvného obehu, majú reparačné a regeneračné účinky na kožu.


Verím, že ste si našli vhodný esenciálny olej prípadne zmes na vaše nôžky.


autorka MUDr. Gabriela Uhlíková

Commentaires

Les commentaires n'ont pas pu être chargés.
Il semble qu'un problème technique est survenu. Veuillez essayer de vous reconnecter ou d'actualiser la page.
bottom of page